FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Pytania ogólne
Co zawiera projekt?
Każdy projekt zawiera elementy niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Opracowania - architektoniczne i branżowe, zgody na adaptacje i wszystkie elementy jakie są potrzebne do złożenia dokumentów na pozwolenia na budowę.
Więcej przeczytasz na stronie co zawiera projekt
Ile wynosi koszt przesyłki?
Projekttop nie pobiera dodatkowych opłat za przesyłkę. Wszystkie ceny podane w naszym serwisie zawierają koszt transportu na terenie Polski.
Jak długo będę czekać na zamówiony projekt?
Terminy realizacji różnią się w zależności od pracowni projektowej. Nie powinny być dłuższe niż 5 dni. Nasz serwis dokłada wszelkich starań aby skrócić termin realizacji. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W przypadku gdy potrzebujesz otrzymać projekt w krótszym terminie poinformuj nas o tym, potraktujemy Twój przypadek indywidualnie.
Czy mogę wybudować swój wymarzony dom na swojej działce?
W zasadzie każdy z nas chciałby wybudować dom swoich marzeń na terenie, który posiada. Jedynym ograniczeniem jakie nas może zahamować jest administracyjnie ustalony Plan Zagospodarowania Przestrzennego (lub Warunki Zabudowy). Do przestrzegania tych reguł zobowiązany jest dokonujący adaptacji architekt. Większość planów zagospodarowania, na których dozwolona jest zabudowa jednorodzinna jest na tyle elastyczna, że można liczyć na to, że nasz dom marzeń nie będzie musiał być zbyt radykalnie zmieniony. Nie dotyczy to centrów miast, miejsc historycznych lub obszarów chronionych przez archeologów, gdzie zakres dowolności projektów jest bardzo mocno ograniczony. Przed zakupem projektu dobrze jest uzyskać Wypis i Wyrys z Planu Zagospodarowania (lub Decyzję o Warunkach Zabudowy) gdzie wszystkie ograniczenia będą szczegółowo opisane.
Adaptacja projektu
Czy mogę zmodyfikować swój projekt
Każdy projekt można modyfikować w zależności od własnych potrzeb. Należy pamiętać aby zmian dokonywał autoryzowany architekt. Możesz to zrobić korzystając z własnego architekta lub architekta polecanego przez nasz serwis. Zgody na zmiany są zawarte w projekcie tak abyś nie musiał występować o dodatkowe zgody od projektantów.
Kto może przeprowadzić adaptacje?
Adaptacja jako proces przystosowania do lokalnych warunków powinien być przygotowany przez uprawnionego architekta. Należy pamiętać, że każdy architekt przed przygotowaniem adaptacji potrzebuje kilku dodatkowych informacji. Na pewno spyta Cię o mapę do celów projektowych, bez tego adaptacja nie może się odbyć. Część architektów będzie wymagać badań gruntu (geotechnicznych). Niezbędnym elementem jest również określenie warunków zabudowy - może to być wypis i wyrys z planu zagospodarowania lub zamiennie decyzja o warunkach zabudowy.
Co zawiera adaptacja?
Adaptacja może być wieloetapowym procesem. Najprostsza adaptacja polega na ulokowaniu gotowego projektu na zarysie działki oraz zaplanowaniu przyłączy. Bardziej skomplikowane adaptacje zawierają również zmiany w projekcie i oprócz projektantów branżowych i architekta może być niezbędna pomoc konstruktora. Każdy projekt i każda działka na której ma się znaleźć jest oddzielnym przypadkiem, który należy rozpatrywać indywidualnie. Dlatego pomoc uprawnionego architekta jest niezbędna i tylko takie osoby mogą dokonać adaptacji.
Ile kosztuje adaptacja projektu?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie ponieważ każda adaptacja zawiera inny zakres działań. Najprostsze adaptacje, wpisujące gotowy projekt w obrys działki wraz z projektem przyłączy mogą kosztować kilka tysięcy zł, bardziej skomplikowane, w których niezbędna jest pomoc projektantów branżowych i konstruktora mogą kosztować zdecydowanie więcej. Przy wielu zmianach wkraczających bardzo mocno w strukturę budynku czasami łatwiej i taniej będzie zamówić projekt indywidualny u doświadczonego architekta (np. www.snelewski.pl)